Chefsrekrytering kan göras på många sätt
Att hitta någon som vill bli en bra chef är inte så svårt, men att hitta någon som kan bli det är svårare, då anlitar man konsulter med erfarenhet av chefsrekrytering som upptäcker potential.
Uppfattningen om vad det är att ha ett bra jobb kan ju variera men de som letar efter potentiella chefer kanske har en lite annorlunda uppfattning än mannen i denna historia:
Två gamla bekanta träffas på stan.
- Vad gör du nu för tiden?
- Jag har ett bra jobb, jag reser omkring och håller föredrag.
- Håller du alltid samma föredrag?
- Ja, i stort sett.
- Men tänk om folk kommer igen då?
- Det gör de inte…
Uppfattningen om vad det är att göra bra ifrån sig och vara motiverad skiljer sig ju avsevärt från person till person. Det man under en anställningsprocess vill få tag på är kanske någon som tänker mer på företagets bästa än på sin egen bekvämlighet. Här kommer en pålitlig chefsrekrytering in i bilden.

Chefsrekrytering handlar om att hitta just den personen till ett företag
Det finns många som har utbildat sig för att få den chefslön och de förmåner som ett jobb skulle kunna innebära. En fin utbildning och ett imponerande CV betyder inte att de är lämpade eller att företaget skulle gynnas av rekryteringen. En erfaren rekryterare kan se skillnaden och vet vad som kännetecknar en ledare som kan skapa motivation och god stämning. Nöjda anställda är en av de faktorer som präglar och skapar ett framgångsrikt företag.
Andra inlägg
- Bildekor som faktiskt passar din bil – inte bara klistras på
- Miljöcertifierade materialval för framtidens skyltar
- Sugen på Yale Doorman? Tänk på detta före installation
- Kvalitetssäkring av bokföringen – så undviker du dyra misstag
- Så optimerar du solcellsproduktionen när västkustvädret gör sitt bästa för att sätta käppar i hjulet
- Termisk komfort och dagsljusoptimering med horisontella solskärmar
- Varför du bör planera sommarens grupputflykt redan nu
- Tvättprocessens inverkan på textilernas livslängd
- Hur premium-giveaways kan öppna dörrar till exklusiva projekt
- Anlita en arbetsrättsjurist i Stockholm i vid anställningar och omorganisationer